Iskolánk története | The György Klapka Elementary School | Az iskola bemutatása

Iskolánk története

 

Az 1960-as évek elején több mint 1000 általános iskolai tanulót oktattak, neveltek a Damjanich János Általános Iskola több telephelyén. A Madách úti épületben tanult a legtöbb diák, de volt oktatás a Gazdakörben és a Móricz Zsigmond u. 10. sz. alatti épületben (ma az Idősek Otthona és a Családsegítő Szolgálat működik itt). Szükség esetén a művelődési házban is elhelyezésre kerültek osztályok.
A község lakosságának növekedése, a Gödöllő irányában elhelyezkedő telkek beépülése miatt szükségessé vált egy új, modern iskolaépület létrehozása.
A község akkori vezetői a Kossuth Lajos út és a Tompa Mihály utca közötti területen jelölték ki a felépítendő 8 tantermes iskola helyét. Az építést a Pest Megyei Építőipari Vállalat végezte el állami költségvetésből.
1963. szeptember 1-jén került átadásra a korszerű, minden igényt kielégítő iskolaépület.
A 8 osztálytermen kívül fizika-kémia előadó, technika műhely, jól felszerelt tornaterem, öltözők és zuhanyzók, napközi főzőkonyha és ebédlő, úttörőszoba és nagy, világos zsibogó tartozott az épülethez. A tágas udvar, mozgásra, sportolásra biztosított lehetőséget.
551 tanuló, 16 osztályban, 22 tanár irányításával vette birtokba az épületet. A tanítás továbbra is váltott műszakban folyt.
A szép, parkettás termek védelmében sokáig váltócipót használtak a gyerekek, ezzel is megőrizve a tisztaságot.
Az iskolaépítés és az iskolába beköltözés emlékezetes társadalmi munkaakcióval történt.
Az önálló igazgatású iskola első igazgatója Mozsár László lett.
1970. január 1-jén Etele József lett az „új” iskola igazgatója. Személyében következetes, jól felkészült, gyermekszerető vezető került az iskola élére.
A tanulólétszám növekedése szükségessé tette az iskolabővítést. Nagy telek tartozott az épülethez, ezért a bővítés után is maradt elegendő hely a sportéletre, játékra.
A négy tanterem átadására 1978. április 4-én ünnepélyes keretek között került sor. A bővítés lehetővé tette, hogy a felső tagozatos diákok egy műszakban, délelőtt járjanak iskolába. Az alsó tagozatosok továbbra is délelőtti-délutáni váltásban tanultak.
Etele József váratlan halála miatt 1984. március 1-től július 31-ig Farkas Sándorné megbízott igazgatóként látta el az iskolavezetői feladatot.
1984. augusztus 1-jén Streng Ferencnét választották igazgatóvá, aki 17 éven át – nyugdíjba vonulásáig – vezette az iskolát. Pedagógus egyénisége, következetessége, munkabírása és gyermekszeretete nagy hatással volt a tantestületre és a diákokra egyaránt.
A Kossuth úti épület egyre zsúfoltabb lett, a tanulói létszám növekedett. Szükségessé vált egy új épület megépítése. Erre alkalmas területnek látszott a község Gödöllő felőli része, ahol az ún. pedagógusföldek voltak.
A Tóth Árpád u. 1. sz. alatti telken elkezdődtek az építési munkák. A területrendezésben, kerítésfestésben sokat segítettek a szülők, a tanárok és a gyerekek.
1985. augusztus 1-jén került átadásra a 8 tantermes új épület, melyben a mai napig az alsó tagozatos diákok tanulnak. A 8 tanterem mellett melegítőkonyha és ebédlő biztosította az étkezés lehetőségét a diákoknak és a tanároknak.
Sajnos a tervezett tornaterem anyagi források hiányában nem került megépítésre. Ennek a hiánynak a pótlására azóta sem került sor.
A Tóth Árpád úti épület felépítése lehetővé tette, hogy alsó tagozaton is megszűnjön a kétműszakos oktatás. Iskolánk mindkét épületében délutánonként napközis és tanulószobai foglalkozások, tehetséggondozó szakkörök és felzárkóztató korrepetálások, tömegsport és sportköri órák várják a diákokat.
Komoly szakmai előrelépést jelentett iskolánk történetében az ének-zene tagozat beindítása 1985. szeptember 1-jén. Pallosné Rozgonyi Piroska tanárnő álma vált ezzel valóra, aki mindig úgy gondolta, hogy Bartók és Kodály hazájában nagyon sok a jó hallású és hangú gyermek, csak megfelelő képzésben kell részesíteni őket. Nevelőtestületünk támogatta elképzelését és az eltelt 19 év azt bizonyítja, hogy jól döntöttünk. A tagozat népszerű a gyerekek, szülők körében. Diákjaink egyre többet és eredményesebben szerepelnek községi, körzeti, országos rendezvényeken, iskolai ünnepélyeink állandó szereplői az énekkarosok. Fogékonyak a művészetek iránt. Karácsonyi és év végi koncertjeik maradandó élményt jelentenek a hallgatóságnak.
1993. február 1-től iskolánk épületében működik – önálló igazgatással és tantestülettel – a Kós Károly Művészeti Iskola (alakulásakor Állami Zeneiskola volt a neve).
1992. május 13-án iskolánk felvette Klapka György honvédtábornok nevét. Olyan névadót kerestünk, aki kötődik Isaszeghez és élete példa lehet a tanulóifjúság számára.
Azóta minden évben három napos rendezvénysorozattal emlékezünk névadónkra.
1994 tavaszán iskolánk fennállásának 30. évfordulóját ünnepeltük. Ünnepélyünkön részt vett sok volt kolléga és diák, emlékkönyvet adtunk ki, iskolatörténeti kiállítást rendeztünk.
Iskolánk tanulói létszáma jelenleg 550 fő.
39 pedagógus neveli-oktatja a diákokat.
Nevelőtestületünk kiemelt feladatának tekintette és tekinti ma is, hogy minden tanulót eljuttasson – képességének megfelelően – a legmagasabb szintre. Szeretnénk diákjainknak stabil alapokat biztosítani, aminek birtokában a középiskolában megállják helyüket.
Bevezettük a nívócsoportos oktatást magyar és matematika tantárgyakból a 8. évfolyamon, 4. évfolyamtól számítástechnikát tanulhatnak a gyerekek, magasabb óraszámban tanítjuk az idegen nyelvet. A gyerekek állóképességének javítása érdekében évfolyamonként három testnevelés órát tartunk, délután pedig tömegsport foglalkozások és sportszakkörök várják a mozogni vágyó diákokat.
Nevelési céljaink évek óta változatlanok: tisztességes, becsületes, szorgalmas, a hazát szerető emberekké kívánjuk nevelni diákjainkat, őrizzük régi hagyományainkat, újakat teremtünk, értékeket közvetítünk, kitartó és igényes munkára ösztönözzük tanítványainkat. Nemzeti ünnepeink alkalmával színvonalas iskolai ünnepélyeket tartunk.

vissza a tetejére

 

The György Klapka Elementary School – Isaszeg

vissza a tetejére

Klapka György Általános Iskola
és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
2117 Isaszeg, Kossuth L u. 85.
Tel / Fax:  (28) – 495 - 708
e-mail   :
klapka@klapka-isaszeg.sulinet.hu
Honlap:
www.klapka-isaszeg.sulinet.hu
Az igazgató neve:
Molnárné Ruck Judit

Az iskola bemutatása, a helyi pedagógiai program ismertetése

      Az iskolában a tanulók teljes személyiségének fejlesztése, valamint a gyerekek korszerű ismereteinek, képességeinek, készségeinek kialakítása és bővítése a legfontosabb feladat. 25 évvel ezelőtt bevezettük az emelt szintű ének-zene oktatást, két éve pedig az emelt szintű idegen nyelv oktatását (angol, német) kínáljuk a diákoknak. Alsó tagozatban évfolyamonként egy osztályban iskolaotthonos oktatás folyik. Három napközi és két tanulószobai csoportot működtetünk. Az iskolai könyvtár heti két alkalommal várja az érdeklődőket.
     Pedagógiai programunkat, tantárgyi tanterveinket, céljainkat, feladatainkat  a tanulók életkori sajátosságaihoz igazítva a Nemzeti Alaptanterv (énkép, önismeret, hon- és népismeret, európai azonosságtudat, egyetemes kultúra, aktív állampolgárságra, demokráciára nevelés, gazdasági nevelés, környezettudatosságra nevelés, a tanulás tanítása, testi és lelki egészség, felkészülés a felnőtt lét szerepeire) és a TÁMOP 3.1.4. kiemelt fejlesztési feladatainak figyelembevételével állítottuk össze. Megismertetjük tanulóinkkal nemzeti kultúránk és történelmünk eseményeit, kiemelkedő személyiségeit és hagyományait - Isaszeghez kapcsolódó történelmi eseményeket, személyeket. Mindezek megbecsülése révén erősítjük a  gyermekekben a haza, a szülőföld és a lakóhely iránti szeretetet.
     A művészeti oktatás a következő művészeti ágakban működik: Zeneművészet, képző- és iparművészet, táncművészet és színművészet. Tanszakok: hegedű, furulya, klarinét, fuvola, ütő, trombita, zongora, magánének, szolfézs, kamarazene, festészet, kézműves, kerámia, grafika, színjáték, balett, társastánc.

A tanulócsoportok jellemzői a 2012-2013-as tanévben

1. Az alkalmazott módszer jellemzői:
Az Apáczai Kiadó és a Mozaik Kiadó tankönyvei alapján hangoztató, elemző, összetevő módszerrel tanítjuk az írást, olvasást első osztályban.
Új tanulásszervezési eljárásokat alkalmazunk a 2010-2011-es tanévtől.
(tantárgytömbösített oktatás, témahét, projekt oktatás, moduláris oktatási program, műveltségterület tantárgyi bontás nélküli oktatása, önálló intézményi innováció)

A kulcskompetenciák fejlesztését kiemelten fontos feladatnak tartjuk. Ennek érdekében az iskola pedagógusai által alkalmazott  néhány munkaforma és módszer:
- 
óvoda-iskola átmenet megkönnyítése,
- 
tanórai differenciálás
- 
kooperatív tanulás
- 
a drámapedagógia eszközei
- 
tevékenységközpontú pedagógiák eszközei
- 
projektmunka (egyéni és csoportos)
- 
tanulói értékelési formák sokszínűsége
- 
informatikai eszközök és interaktív tananyagok alkalmazása a tanítási órákon

 2. Emelt szintű idegen nyelvoktatás (kezdő évfolyama, óraszáma):
Angol és német nyelvet tanítunk 1. és 2. évfolyamon heti 1 órában, 3. évfolyamon heti 2 órában, 4. évfolyamon heti 4 órában, felső tagozaton heti 5 órában.
Az általános tantervű osztályokban a 4. évfolyamon kezdünk idegen nyelvet tanítani (angol, német) heti 3 órában, csoportbontásban.
3. Emelt szintű ének-zene oktatás:
Elsőtől, évfolyamonként egy osztályban, heti 4 órában.
Az ének-zenei osztályba jelentkező elsősök meghallgatása:
2013. március 7-én 17-19 óráig és március 9-én 10-12 óráig.
Helye:Tóth Árpád úti épület.
4. Tanórán kívüli lehetőségek:
a.) Ingyenes: tehetséggondozó szakkörök, középiskolai felvételi elokészítők, korrepetálások, fejlesztő foglalkozások, énekkar, versenyeztetés ( helyi és országos)
8.000 kötetes- internetezést is biztosító- könyvtár használata, tömegsport, gyógytestnevelés.
Sportszakkörök: atlétika, röplabda floorball természetjáró szakkör
b.) Térítéses: a művészeti oktatás foglalkozásai (akik nem jogosultak az ingyenességre) Rendszeres kirándulások, színház-, mozi- és múzeumlátogatások, nyári táborok (külföldön is), a tanév során egy hetes tanulmányút német nyelvterületre, erdei iskola, igény szerint úszás, korcsolyázás.
5. Egyéb, az iskolára jellemző specialitás:
3. osztálytól informatika (számítástechnika) szakkört biztosítunk a gyermekeknek
Az Egyesített Pedagógiai Szakszolgálattal együttműködve, gyógypedagógus és logopédus segítségével igyekszünk a tanulási és egyéb nehézségekkel küzdő gyermekek képességeit fejleszteni.
Logikai játszóházunkban élményalapú oktatással készségeket, képességeket fejlesztünk.
Munkánkat gyermekvédelmi felelős is segíti.
Alapítványunk: "Gyermekekért" Oktatási- Nevelési Alapítvány.
Bankszámlaszáma: 65100228-15100058
Adószáma: 18670505-1-13
6.  A nyílt nap időpontja:
A leendő elsősök szüleit szeretettel várjuk nyílt napunkon, melyet
2013. március 12-én 8.00-10.00 óráig tartunk
8. Részletes információkkal segít:
Molnárné Ruck Judit igazgató, tel.: 28/495-708